Forum Pescar de somn

Autor Subiect: Cum se pescueste la clonc?  (Citit de 178 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Puiu

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
    • www.city-break.zyz
Cum se pescueste la clonc?
« : Aprilie 18, 2018, 11:03:49 p.m. »
Salut!
Am si eu o intrebare: Am auzit de aceasta metoda de pescuit cu cloncul, chiar am auzit de multe ori zgomotul facut de clonc, dar niciodata nu am vazut de aproape.
Imi explica cineva cum se face? Probabil ca trebuie sa fie o echipa, unul sa tina lanseta si unul sa bata cu cloncul?
Steflea Petru

Offline Cristi Bors

• Administrator
  • Jr. Member
  • Mesaje postate: 56
  • www.pescardesomn.ro
    • Pescar de somn
Re: Cum se pescueste la clonc?
« Răspuns #1 : Aprilie 26, 2018, 11:06:47 p.m. »
In mod traditional, pescuitul la clonc se facea in echipaje de 2 sau chiar 3. In ordinea importantei: cloncarul care batea si era si liderul echipajului, vaslasul care tragea la rame si tinea barca in curent fiind atent sa tina sforlasele pe verticala si un al III-lea, ce era aspirant la post de vaslas numit "mireasa" cu rolul de a echilibra barca si de a executa diverse munci "necalificate"

Pescuitul modern la clonc, a evoluat aparand in peisaj sonarul care de fapt a simplificat mult pescuitul la clonc. Vaslasul a fist de multe ori suplinit de vele sau parasute care ne ajuta sa ne pastram traiecturia dorita fara mari influente din partea adierilor de vant, iar mireasa este acum un prieten care ne insoteste la pescuit.

Ca tehnica, este relativ simplu: lasi montura la apa in timp ce esti in deriva si incepi sa bati cu cloncul ridicand somnii la momeala (nu ma intreba de ce se ridica somnii ca numai terminam) si asteptam trasatura. Asta este partea simplista si de aici se complica lucrurile, cum batem, cat ce fregventa intre batai, cum trebuie sa arate o montura, cum alegem o lanseta, ce fel de fir, etc, etc, etc - le vom dezvolta pe parcurs si cu siguranta vom gasi raspunsuri la toate intrebarile!